Jestliže jste se rozhodli pro kompletní rekonstrukci Vaší panelákové koupelny, budete se muset smířit s tím, že se z vašeho bytu stane na více jak týden staveniště. Ale výsledek pak stojí za to.
Variant máme opět mnoho. Nemalý prostor získáme, když propojíme koupelnu s WC – opět zde apeluji na řádné promyšlení tohoto úkonu. V domácnosti, kde žijí více jak dva lidé, se naprosto nedá doporučit.
Další možností je místo pro koupelnu nafouknout. To samozřejmě nejde ve všech bytech, protože jsou prostory kolem koupelny už tak dost stísněné a malé. Některé typy panelákových bytů však disponují relativně velkou halou a obývacím pokojem a zde pak můžeme uvažovat o několika centimetrech, které díky nové příčce přestěhujeme do koupelny.
K vyzdění nové koupelny se dnes nejvíce používá YTONG. Jsou to tvárnice z pórobetonu, které se lepí pomocí spec. lepidel a nikoliv malty.
Jejich povrch je vhodný k lepení obkladů a velmi příjemná je i jejich malá hmotnost.
Investice do kompletní rekonstrukce bytového jádra je už přeci jen pořádná suma, proto by mělo být samozřejmostí poradit se s odborníky. Tím nemyslím jen najmout stavební firmu, která rekonstrukci provede. Mám na mysli zejména fázi příprav, kde se rozhoduje o budoucnosti vaší nové koupelny.
Zkušený architekt nebo projektant Vám totiž může vysvětlit, jaké výhody a nevýhody různá řešení mají a především Vás seznámit se všemi možnostmi, které máte. Bytových jader je totiž několik druhů a každé skýtá jiná východiska. Také samozřejmě záleží na tom, jestli jste už nějakou část bytu rekonstruovali – zejména kuchyni. Pokud ne, je totiž bourání umakartového jádra výbornou příležitostí. Komu by se totiž chtělo podstupovat celé martyrium přestavby napřesrok znovu. Navíc tím značně rozšíříte své možnosti – a právě z toho důvodu je rada odborníka na místě.
Máme-li tedy jasnou představu o tom, jak bude výsledek vypadat, můžete se pustit do bourání. Pokud si na něj najmete stavební firmu, je vhodné se ujistit, že je ve smlouvě stanoveno, kdo se o vybouraný umakart postará. Mohlo by se Vám totiž stát, že firma nemá ve své základní nabídce zahrnutou i jeho likvidaci a Vy pak budete muset shánět za další peníze odvoz a skládku – nehledě na čas, který tím ztratíte.
Pečlivě zvažte stav Vaší stoupačky. Pokud hrozí její brzká výměna, bylo by vhodné počkat s rekonstrukcí až po ní.
Zvláště pokud se rozhodnete například pro zavěšenou toaletu – při výměně šachty byste ji museli vybourat a následně znovu zabudovat, což je opět nemalá investice.
Podmínkou pro povolení přestavby bytového jádra je samozřejmě umožnění bezproblémového přístupu do šachty. Jsou v ní umístěny hlavní bytové uzávěry, takže důvod je zřejmý. Tento vstup bývá většinou nad záchodem a jeho špatné provedení (těsnost dvířek) jsou pak hlavním důvodem průniku hluku z bytu do bytu. Vzhled dvířek je samozřejmě pro novou koupelnu důležitý – můžeme je například obložit stejně jako stěny a úspěšně je tak maskovat, nebo zvolit naopak výraznější prvek, který podléhá designu celé koupelny.
Ideální je, pokud byt disponuje alespoň malou komorou – to je pro pračku nejvhodnější. Bohužel ne každý typ panelákového bytu se tím může pochlubit. To většina obyvatel řeší umístěním pračky do koupelny. Ta ale nejen že zabírá cenný prostor, navíc v nové koupelně může působit rušivě. Pokud jiné řešení nemáme, můžeme jí alespoň zakrýt koupelnovým nábytkem nebo třeba roletou. Někdo také preferuje umístění pračky do kuchyně, kde se nemusí řešit problémy s odpadem. I zde lze pračku zakrýt tak, aby její existence nebyla na první pohled patrná.
Když už rekonstrukce, tak kompletní. Strop můžete vyštukovat nebo použít sádrokartonový podhled, který nám usnadní instalaci bezpečného osvětlení. Velmi oblíbené bývají bodovky, které se do koupelny skvěle hodí.
A pokud děláme i novou betonovou podlahu, měli bychom zvážit instalaci podlahového vytápění, které nám užívání koupelny může jedině zpříjemnit
Co se týče financování, na rekonstrukci lze čerpat například ze stavebního spoření, nebo spotřebitelského úvěru. Platby neproběhnou naráz, ale značně postupně. Nejprve zálohy, pak zednické práce, nakonec platba za vlastní zařizovací předměty a doplňky. Malá rada na závěr – nevyplatí se šetřit za každou cenu. Vždy je lepší zvolit renomované osvědčené výrobky, kde nehrozí, že je budete muset za dva roky vyměnit.
Nepodceňujme také nutná povolení. To nejdůležitější je jistě stavební – a to na kompletní rekonstrukci bytového jádra skutečně potřebujeme. Dále pak souhlas majitele domu, pokud nejste přímým vlastníkem.
Některé stavební firmy nabízejí i obstarání celého byrokratického maratónu a pokud si můžete dovolit připlatit, mohu jen vřele doporučit.