Roubenky jsou pro naše území typické. Stavby tohoto typu nalezneme především v horských oblastech, kde je tento typ dřevostavby již po staletí užívaným standardem. V dnešní době obliba roubenek stále stoupá. Důvodem je zajisté řemeslná kvalita takovéto stavby a také jedinečný vnitřní prostor a atmosféra, kterou vytváří. Vliv tradice je třeba také zmínit, jeho role není zanedbatelná.
Svou konstrukcí se roubenky řadí mezi dřevostavby masivní. Jednotlivé trámy vytváří masivní dřevěnou stěnu. Trámy jsou v dnešní době spojovány systémem pero – drážka (oproti dříve používané vymazávce), díky tomu do sebe přesně zapadají. V prostoru mezi perem a spodním trámem se navíc umisťuje tepelná izolace. Na rozích objektu je používáno rybinových spojů (tradiční prvek roubených staveb).
Celý proces výstavby se po staletí změnil jen v detailech (např. systém spojování jednotlivých trámů) a lze říci, že i z typologického hlediska zůstávají roubenky téměř beze změny.
Pokud se rozhodnete nechat si postavit roubenku na klíč (nabídka firem je i v této oblasti opravdu široká), firmy uvádějí dobu výstavby mezi 2–3 měsíci.
Stavbě na staveništi předchází výroba, nebo chcete-li, určitá prefabrikace. Samotný objekt je nejdříve postaven ve výrobní hale. Veškeré prvky jsou naimpregnovány a ošetřeny proti plísním, dřevokazným houbám a škůdcům. Poté se jednotlivé prvky očíslují a stavba se demontuje. Při demontáži dochází k úpravě dřevěných stěn pro vedení elektroinstalace. Následně jsou prvky převezeny na staveniště a definitivně smontovány. Povrchová úprava trámů je nejčastěji ochrannými lazurovými barvami. Nátěr je nutné v několikaletém intervalu opakovat.