Kanada je jednou ze zemí s největším podílem dřevostaveb v celkové výstavbě. Ten dosahuje až k 85 % (v Evropě se k tomuto číslu blíží jen Finsko). Zásluhu na tom má dlouholetá tradice a také dostatek materiálu – dřeva, jehož cena je z tohoto důvodu opravdu nízká.
Kanadským dřevostavbám dominuje typ panelový. Stavby postavené tímto způsobem se řadí k dřevostavbám masivním, stejně jako stavby srubové. Ve své podstatě se jedná o totožný princip. Stěna objektu se skládá z jednotlivých masivních prvků, které jsou skládány na sebe a fixovány určitým systémem (v současnosti je nejpoužívanější systém pero – drážka).
Panely vytváří dřevěnou stěnu, která má vynikající pevnostní charakteristiky. Z konstrukčního hlediska bývají panely uvnitř vyplněny tepelnou izolací. Vrstvu tepelné izolace lze ke konstrukci ještě přidat, nejčastěji z exteriérové strany.
Firmy nabízející stavbu kanadským systémem povětšinou používají i materiál – dřevo dovážené přímo z Kanady. Opodstatňují to tím, že tamní dřevo se vykazuje mnohem lepšími mechanickými vlastnostmi a je tedy kvalitnější než dřevo místní a díky následné úpravě se výrazně prodlužuje jeho životnost. Používá se především dřevo smrkové, cedrové nebo borovicové.
Na trhu je poměrně dost firem nabízejících stavbu dřevostaveb kanadskou technologií. Samotná stavba není z konstrukčního hlediska příliš náročná, neboť jsou dodávány předem vyrobené (prefabrikované) panely, které se na stavbě smontují dohromady. Panely jsou však samozřejmě mnohem těžší než jednotlivé dřevěné prvky, užívané u jiných systémů.
Stavby postavené kanadskou technologií bývají o něco dražší než stavby postavené, u nás nejrozšířenějším, sloupkovým systémem. Důvodem je poměrně vysoká cena dřevo-panelů.
TIP: Chcete chatu v jiném stylu? Uvažujte o kanadské roubence.