Tepelná izolace je hlavním prvkem, který určuje tepelně- technické vlastnosti objektu a ve svém důsledku samozřejmě i kvalitu bydlení v takovém objektu. Správný výběr tepelné izolace je tedy velice důležitý.
Při samotném výběru je nutné myslet na to, do jaké skladby stěny či vodorovné konstrukce (stropy, střechy) izolaci vybíráme. Z hlediska problematiky difuze vodních par může stěna představovat systém difuzně otevřený nebo difuzně uzavřený.
Difuzně otevřený systém znamená, že je umožněno prostupu plynů a vodních par z interiéru do exteriéru a nedochází k zadržování vlhkosti uvnitř konstrukce. Tento systém je hojně užíván právě v moderních dřevostavbách.
Poradit se o funkčnosti námi vybrané skladby stěny s odborníkem je určitě namístě, protože právě problémy s kondenzací vodních par v konstrukci dřevostavby mohou mít značný vliv na její životnost.
V dnešní době je na trhu široké spektrum tepelných izolací a máme na výběr od, řekněme, klasických až po velice ekologické. Rozhodujícím faktorem bývá cena, která se u jednotlivých druhů výrazně liší.
Jedna z nejčastějších izolací, též patří k nejlevnějším. Nicméně vzhledem ke svému vysokému difuznímu odporu je do skladby stěny dřevostavby (při difuzně otevřeném systému) naprosto nevhodná. Používá se do skladby podlah a střešního pláště.
Pro dřevostavby představují minerální vlákna nejvíce rozšířený typ izolace, především do skladby obvodových stěn. Izolace se ukládá mezi nosné sloupky a desky tvořící opláštění.
Alternativa k izolaci z minerálních vláken v podobě skelných vláken má obdobné charakteristiky. Na dnešním trhu je o něco dražší než izolace z minerálních vláken.
Tato skupina se vyznačuje svým přírodním původem. Zařaďme sem izolace z konopí, slámy, ovčí vlny a izolaci na bázi papíru.
Izolace z konopí je k dostání ve formě rohoží či desek a jako systém je vhodná pro celou stavbu.
Izolace ze slámy se používá ve formě slisovaných desek. Jednou z nevýhod je nutná výměna izolace po určitém časovém úseku, jelikož dochází k degradaci materiálu.
Izolace z ovčí vlny je též vhodnou alternativou pro izolaci dřevostaveb. Je vhodná pro užití do difuzně otevřených systémů. Nedoporučuje se ale do skladby podlah a stropů, důvodem je její nízká objemová hmotnost a stlačitelnost.
Izolace na bázi papíru je ve své podstatě sypká hmota a do konstrukce se vpravuje foukáním. U tohoto druhu izolace je nebezpečí sesedání sypké hmoty a následně výskyt neizolovaných míst.