Chatou nazýváme objekt, který není obýván celoročně. Na chatu jezdíme na víkendy, dovolené, prázdniny. Fenomén chat a víkendových sídel je masově rozšířen především na našem území, všude jinde ve světě nejsou chaty běžné v takovém měřítku jako u nás. Otázku, zdali je to dáno poválečným vývojem bydlení, který směřoval do panelových sídlišť a s ním se vyvíjela i potřeba trávit volný čas blíže přírodě, nebo zdali má tento fenomén kořeny ještě dále v minulosti, přenechejme jiným.
Právě dřevo je s chatami neodmyslitelně spjato. Je považováno za vhodný materiál, především pro svoji charakteristickou atmosféru, kterou uvnitř stavby vytváří, a také pro svou cenovou dostupnost.
Proto, i když se stále setkáváme s váhavými názory na dřevo jako materiál pro stavbu rodinných domů a občanských staveb, u chat, zdá se, je u nás jasno. Dřevostavby jsou častou volbou a lze je dodat, že volbou dobrou.
V tomto ohledu nemají chaty žádný specifický styl. Často se setkáváme se stavbami srubovými, u kterých jsou pozitivní vlastnosti dřeva asi nejpatrnější. Stejně tak lze chatu – dřevostavbu – postavit jako stavbu sloupkovou, či montovanou z dřevěných panelů, přízemní nebo patrovou.
Stručněji řečeno, jako chatu lze postavit jakýkoliv typ dřevostavby.
Samotnou kapitolou jsou stavby roubené, u nás oblíbené především v horských oblastech. Tento typ má u nás hlubokou historii a v současnosti zažívají roubenky nový stavební boom. Obdobně jako sruby, nabízejí roubenky kromě staletími prověřené technologie především osobité kouzlo. V neposlední řadě zůstávají malé dřevěné zahradní chatky, užívané výhradně v letních měsících.
I v oblasti chat existuje četná nabídka staveb na klíč, ať už se jedná o kterýkoliv uvedený typ. Častou variantou je i stavba svépomocí, která, samozřejmě i tady, vyžaduje určitou dávku znalostí a dovedností. V případě nenáročných staveb je to u nás poměrně běžné řešení. Finanční úspory jsou totiž značné.
TIP: Chcete postavit novou chatu? Podívejte se na tyto chaty a roubenky.